bursa mudanya
23 Mayıs 2021

Bursa’da Kısıtlamasız İlk Plan: Mudanya Sahili ve Balat Ormanı

ile Merve

Bugün, 19 Mayıs Çarşamba. Kısıtlamanın olmadığı bir güne şükürle merhaba. 17 günlük tam kapanmanın ardından ilk defa gezi planı yapıp abimlerle Mudanya Sahili’ne gittik. Hava çok sıcak olmasına rağmen herkes, -haklı olarak- bugünü değerlendirmek istercesine dışardaydı.

Yıllar önce, deniz otobüsüyle İstanbul’a geçmek için gittiğim Mudanya’da otobüsü kaçırdığım için üzülmeyip aksine orada vakit geçireceğim için sevinmiştim. İlk defa o gün, keşfetme fırsatım olmuştu Mudanya’yı. Sahili ve bir kaç sokağı turlayabildiğim Mudanya, zaten bu kadardan ibaretti. Küçük, şirin bir yer olan Mudanya, bana emeklilik hayali olan sakin, huzurlu bir sahil kasabasını andırmıştı o zamanlar. Bu gidişimde çok farklı buldum orayı. Mesela eskiden bu sahil, kumsalla başlıyordu.

Bu iskelenin olduğu yer ise denizdi. Şimdi, yürüyüş için geniş, ideal bir alan oluşturulmuştu. Yıllar sonra, bu iskelede yürümek ayrı bir keyif verdi bana. Haftalarca evde kalmanın üzerine, bu sahil havası çok iyi geldi.

Balat Atatürk Ormanı

Sahilde yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra, hem sıcaktan hem de sahilin kalabalığından kaçıp biraz orman havası almak için Balat Atatürk Ormanı’na gittik.

İlk defa gittiğim Balat Atatürk Ormanı’nı çok beğendim. Ortam kalabalık olmasına rağmen, yeşilin uçsuz bucaksız güzelliği enerjimi yükseltti. Her ağacın altında bir aile, doğanın keyfini çıkarıyordu. Ormanın içinde bir de çocuklar için oyun parkı vardı. Bu ormanı, ailesiyle birlikte doğayla baş başa kalmak isteyen Bursalılar, gidilecek yerler listesine ekleyebilir bence.

Biz de bir ağacın altına serdiğimiz piknik örtümüzle, abur cubur keyfi yaparken kırmızı böceklerin istilasına uğradık. O istiladan hatıra, ayakkabılarımızdaki kırmızı lekeler geriye kaldı.. Eğer onlar, bizi rahatsız edip yeğenim Ömer Talha da “eve gidelim” diye tutturmasaydı bu ormanda saatlerce vakit geçirebilirdim. Kalabalıktan kaçtığımızı düşünürken başka bir kalabalığa yakalandığımız bu ormanda, herkes biraz nefes alma çabasındaydı.

Bitmesini istemediğim bu günün de bir sonu vardı. Biz de, ormanda biraz daha vakit geçirip günümüzü sonlandırdık. Günün özetini ise bu reelsimden izleyebilirsiniz.

Yasaksız, kısıtlamasız, nefes alabileceğimiz, daha güzel anılar biriktirmelik yarınlarda görüşmek umuduyla hoşça ve mutlu kalın…