22 Ocak 2021

Penceremdeki Kar Güncesi

ile Merve

Yoğun bir haftanın daha son gününden hepinize merhaba… Penceremdeki kar taneleri eriyip şehri terk etmiş olsa da anılarımın arasına eklemek istediğim bu başlıkla karşınızdayım. Beni takip edenler bilir, hala Bursa’dayım. Burada zaman çok çabuk geçiyor. Bana sorarsanız; “buraya daha dün kar yağdı, bugün de yazımı yazayım.” derim ama tam bir hafta olmuş bile.

Geçen cumartesi sabahı yeğenlerimin “Halaaa uyaaan, kar yağıyor kar yağıyor, lapa lapa kar yağıyor.” diye sevinç çığlıkları senfonisiyle uyandım. Nihayet beklediğimiz kar taneleri şehre adımını atmıştı. Büyük küçük, herkes pencerelere akın etmişti. Doğaldır ki bu mevsimde yirmi bir derece sıcakları gören Bursa’da beklenilen bu manzarayı kimse kaçırmak istemedi.

kar keyfi

Kahvaltıdan sonra ilk işimiz yeğenlerimle karın keyfini çıkarmak oldu. Yeni başlayan kar yağışının giderek etkisini göstermesi bizde heyecan uyandırıyordu. Uzun zamandır beklenen bu kar yağışı, hafta sonu yasaklarına denk gelmiş olsa da bu istisna, kaideyi bozmadı. Hem çocuklar hem de içinde çocuk olan herkes o günün keyfini doyasıya çıkardı.

karda oyun parkı

Beyaz bir sabaha uyanmanın insan üzerinde ayrı bir etkisi var bence. Karın yağmaya başladığı o ilk dakikalarda kafamdaki bütün olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıp büyülendiğim doğrudur. Kar tanelerinin, gökyüzünden kendini boşluğa bırakmasını elimdeki bir bardak çayla saatlerce hiç bıkmadan izleyebilirim. İnsana kendini yenilenmiş hissettirip içinde tatlı bir huzur oluşturan bu görsel şölen, hasretle beklenen geç kalmış bir misafir edasıyla gelip herkesi huzura boğdu.

Bursa’da üç gün süren bu karlı günlerin tadını yeğenlerimle beraber doyasıya çıkardık. O günlere dair hatıralarımı aşağıya ekleyerek bu yazımı burada noktalıyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

16-17-18 Ocak Hatıraları

kar manzarası
kar manzara

Bu da bizim kardan adamımız.

Bu da bizimle beraber orada bulunan abimin öğrencilerinin yaptığı at görünümlü geyiğe binmiş adam 🙂