mp-ebru sanatı
10 Ocak 2021

Hafta Sonu Ev Etkinliği : Ebru Sanatı

ile Merve

Merhaba,

Bildiğiniz gibi hafta sonu yasakları hala devam ediyor ve ben hala Bursa’nın yerli görünümlü misafiriyim. Malum hafta sonları eskisi gibi plan yapıp bir yerlere kaçamıyoruz. Neyse ki yeğenlerimle evde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum bile. Hatta günler bana yetmiyor. Yapacaklarımı zamana sığdıramayacak kadar hızlı akıyor zaman buralarda.

Evde yapılabilecek etkinlik listemizde dün Ebru Sanatı vardı. Elvan Ablam merak ettiği ve çocuklarla beraber yapabileceğimiz güzel bir etkinlik olması amacıyla geçen hafta içi Bim’e gelen Ebru Başlangıç Seti’ni satın aldı.

Dün de tarihi Osmanlı’ya kadar uzanan, hayal gücünün su üzerinden kağıda resmedildiği Ebru sanatını deneyimledik. Öncesinde Youtube’dan bu sanatla ilgili biraz video izleyip bir kaç detay ve teknik öğrendik. Örneğin;

  • Kitre yani boyaların damlatıldığı suyun nasıl muhafaza edileceğini merak ediyorduk. Kitrenin üstü bir kağıtla kapatılıp soğuk bir ortamda uzun süre muhafaza edilebiliyormuş. Önemli olan kitrenin tembelleşmemesi için en azından haftada bir kez açılıp uygulama yapılması gerekiyormuş.
  • Boyalar damlatılırken koyu renkten açık renge doğru kullanmak gerekiyormuş.
  • Zemine şekil vermek için biz (iğne uçlu çubuk) yardımıyla “gitgel” veya “spiral şal desenler” yapılabiliyormuş.
  • Vb…

Bizim için başlangıç aşamasında bu kadarı yeterli oldu ve yapım aşamasına geçtik.

Ebru Başlangıç Paketi’nden Çıkanlar

  • 1 litrelik Ebru kitresi,
  • 1 adet Ebru teknesi,
  • 1 adet Ebru fırçası,
  • 1 adet Orta Boy biz,
  • 6 Renk Damlalıklı Ebru boyası,
  • 10 adet A4 kağıdı

Ortaokulda elişi derslerimizde tanıştığım ve çok hoşuma giden bu sanatla Elvan Ablamın sayesinde tekrar buluştum. Hayal gücünün ve yaratıcılığın resmedildiği bu sanat çok keyif vericiydi. Yaptıkça yapası geliyor insanın. Tabi biz acemi olduğumuz için öyle şahane eserler çıkaramasak da ilk denemeye göre gayet iyiydik bence 🙂

Hatta 6 yaşındaki yeğenim bizden daha güzel eserler çıkardı diyebiliriz. İşte kanıtı…

Bu da Elvan Ablamın ilk denemesi.

Aşağıdaki görselde hava kabarcığı olduğu için bu şekilde beyazlıklar meydana geldi. Biz burada kağıda değil de şişenin üzerine geçecek mi diye denemek istediğimiz için bu şekilde çıktı.

Bu da abimin ilk denemesi.

Veeee işte bu da benim ilk denemem. Peki ilk denemelerimiz nasıl oldu sizce?

Tekne başında hayal gücünün resmedilmesi oldukça keyifli ve mutluluk vericiydi. Yasakların olduğu şu hafta sonlarında evde yapılacak etkinliklerinize eklemenizi tavsiye ederek şimdiden mutlu haftalar diliyorum.