24 Kasım 2020

10 Günlük Karantina Sürecimiz

ile Merve

Merhaba,

Bu yazımda size korona hastalığı boyunca izolasyon günlerimde kaleme aldığım notları derleyip sunacağım. Biz covid 19’u hafif atlatanlardan olduk çok şükür. Umarım bu hastalığa kimse yakalanmaz. Yakalananlara da canı gönülde geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Sağlıklı günler dileyerek izolasyon günlerime geçiyorum.

İzolasyonda 1. Gün (14.11.2020 Cumartesi)

Dün abimden sonra akşam saatlerinde yengemde de kısa kısa öksürük başladı. Gece de ateşi çıktı. Yani evdeki ikinci vaka da yengemdi. Çok şükür ki çocuklarda ve bende henüz belirti yoktu. Herkes ayrı bir odadaydı. Hastaneden bizi aramalarına rağmen filyasyon ekibi -sanırım artan vakalardan dolayı- hala gelmemişti.

Koronayı yenmek için güzelce dinlenmek ve sağlıklı beslenmek gerekiyordu. Eksiklerimizi kapımıza kadar getiren abimlerin arkadaşlarından Allah razı olsun. Bu zamanda bol bol su içmek ve c vitamini tüketmek gerekiyor. Sirkenin kokusuna bile katlanamayan ben, korkudan sirkenin dibine vurdum neredeyse 🙂

Benim de şu an hafif başım ağrıyor tek tük hapşırıyorum ama o da evi sürekli havalandırdığımız için gelen soğuktan diye düşünüyorum inşallah yarın da ben hasta olmam çocuklara bakacak biri ayakta kalmalı çünkü 🙁 Allah’a şükür şu ana kadar ateş, mide bulantısı ve baş ağrısı dışında başka belirti olmadı abimlerde, olmasın da inşallah.

Evin havası bir günde değişti. Evde maske ile dolaşmak, aynı evin içinde ayrı odalardan telefonla görüşmek, kaçarak annesinin odasına eliyle ağzını kapatıp giren yeğenlerim, aynı evin içinde çocuklara hasret kalmak… 🙁

Bu gibi sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız lütfen dikkatli olun.

İzolasyonda 2. Gün (15.11.2020 Pazar)

Bugün izolasyonda 2. günümüz. Yengemin ara ara çıkan ateşinin üstüne bir de sırt ağrısı eklendi. Abimin şuan baş ağrısı hariç bir şikayeti yok ya da aklım kalmasın diye bana söylemiyor. 🙁

Gün içinde beklediğimiz filyasyon ekibi akşam dokuz gibi geldi. Test için yengemden numune aldılar. Benden de alacaklardı ama eksik kayıt oluşturdukları için başka güne kaldı. Bilgi paylaşımı yapıp ve eğer yengemin de test sonucu pozitif çıkarsa onun için de ilaç göndereceklerini belirtip gittiler.

Ekip gittikten sonra benim de boğazım gıdıklanmaya başladı. Umarım psikolojiktir 🙂

İzolasyonda 3. Gün (16.11.2020 Pazartesi)

Bugün yengemin de test sonucu pozitif geldi. Ateş durumu ve halsizlik hala devam ediyor. Filyasyon ekibi bugün tekrar uğrayıp yengemin ilacını bıraktı. Abimden sonra yengem de tedavi için ilaca başladı. Hastalık belirtilerinden biri olan tad almada bozukluk durumu da onlarda oluşmaya başladı.

Bende de bugün aşırı halsizlik ve sırt ağrısı var. Net belirti göstermediğim için kimse benim korona olabileceğime inanmıyor 🙂 Psikolojik olmasını ümid ediyoruz 🙂

Normalde bugün üçüncü günümüz ama yengemin testi pozitif geldiği için karantina günümüz sıfırlanıp temaslı olduğum için sil baştan 14 gün daha.. Benim için farketmiyor gerçi karantinada olmasam da dışarı çıkmayı düşünmüyorum zaten (iyice iyileşene kadar) 🙂

İzolasyonda 4. Gün (17.11.2020 Salı)

Bu sabah itibariyle de 6 yaşındaki yeğenimin mide bulantısıyla beraber ateşi yükseldi. Akşama doğru da 2 yaşındaki yeğenimin hapşırma sonrası ateşi çıktı. Benim de dünden beri geçmeyen sırt ağrım hala devam ediyor. Hafif de olsa bir boğaz ağrısı vardı. Sabah uyanınca sesim kısıldı. Boğazımda bir şey var hissi oluştu. Ayakta atlatanlardan mıyım nedir anlayamadım. Yengem ve abimde koku alma tamamen gitti.

Bu süreçte evi sık sık havalandırıyoruz.

Rize’deki ailemizin aklı bizde kalmasın diye onlara hala durumu bildirmedik.

İzolasyonda 5. Gün (18.11.2020 Çarşamba)

Bugün farklı bir durum olmadı. Çocuklar iyi. Beslenmemize dikkat ediyoruz. Şimdi size bu süreçte neler yedik içtik onları sıralayacağım.

Yengemin hemşire olmasından kaynaklı bir rahatlık var üzerimde. Kendimi ve evdekileri önce Allah’a sonra ona teslim ettim 🙂 Biraz araştırma sonucu aşağıda not aldıklarımı uygulayarak bu hastalığın üstesinden geleceğiz inşallah.

  • C, D ve B12 vitamini tüketiyoruz.
  • Limon, mandalina ve narı bol bol yiyoruz.
  • Bol yeşillikli salatayı (nane, maydanoz, soğan, marul, salatalık) her öğünümüze eklemeye çalışıyoruz.
  • Balın içine 1 tatlı kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı sirke ve göz kararı karabiber, tarçın ekleyerek her gün bu karışımdan yiyoruz.
  • Badem, ceviz, kuru incir gibi yemişleri gün içinde aralıklarla tüketiyoruz. (Çünkü çinko desteği önemliymiş)
  • Sirke ve karanfilin antiseptik özelliğinden faydalanıyoruz. Ara ara ağzımıza karanfil atıyoruz. Ev yapımı doğal sirkeyi bir çay bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı sirke olacak şekilde ekleyip içiyoruz ve gargara yapıyoruz.
  • Çörekotunu yoğurtla karıştırıp yemenin iyi geleceğini duymuştum ama süt ve süt ürünlerinin koronaya iyi gelmediğini öğrendik.

Sizin de önerileriniz varsa yazının en altında yorum bölümünden bana yazabilirseniz sevinirim.

İzolasyonda 6. Gün (19.11.2020 Perşembe)

Bugün hepimiz kendimizi iyi hissediyoruz çok şükür. Benim bu sabahki baş ağrım ve önceki günlerde ortaya çıkan belirtilerle beraber netlik kazanmasını istediğimiz için doktorumuza durumu anlattık. O da test yapılması gerektiğini söyledi. Akşam filyasyon ekibi gelip ağız ve burnumdan test için numune aldılar. Beklediğimden kötü değildi o his. 2 saniyelik hafif bir acı ile gıdıklanma hissi oluştu bende. Doktor da pozitif olacağıma ihtimal vermese de ilaç bıraktı. Evdekiler de benim hasta olmamı istemediği için inanmak istemiyorlardı belirtilerime. Bendeki haller psikolojik mi yoksa gerçek mi yarın anlayacağız 🙂

İzolasyonda 7. Gün (20.11.2020 Cuma)

Bu sabah ilçe sağlığın aramasıyla uyandım. Dün akşam aldıkları numunenin sonucu için aramışlardı. Benim test sonucum da pozitif çıktı. Konu hakkında tekrar bilgilendirdiler. 16sında yengemin pozitif çıkmasıyla sıfırlanan karantina günüm “evden asla çıkma” dercesine bugün yine sıfırlandı 🙂 Bu sefer temaslıdan pozitif vakaya döndüğüm için 10 güne düştü. Sağlık olsun da gerisi mühim değil.

Tüm gün üzerimde halsizlik ve uyku hali vardı. Gün içinde hapşırık ve burun akıntısı, akşamında da burun tıkanması oldu bende. Normal grip seyrindeydi. Neyse ki ateş ve mide bulantısı olmamıştı bende.

Bugünü de böyle atlattık.

İzolasyonda 8. Gün (21.11.2020 Cumartesi)

Bugün karantinada 8. günümüz. Hepimiz iyi hissediyoruz çok şükür. Daha ilk günlerde psikolojik olduğuna inanmak istediğimiz benim belirtilerimle ayakta atlattım bu hastalığı diyebilirim.

Daha önceki günlerde telefonla arayıp evde olup olmadığımızı kontrol eden polis ekibi bugün de kapıya gelip kimlik sorgulamadan beni kapıya çağırıp gittiler 🙂

İzolasyonda 9. Gün (22.11.2020 Pazar)

Bugün karantinada 9. günümüz. Çok şükür atlattık diyebiliyoruz.

İzolasyonda 10. Gün (23.11.2020 Pazartesi)

Bugün abimin karantina süresi doldu. İzolasyon süremizin dolmasına yengemin 3 günü , benim 6 günüm kaldı.

Bu kara bulut inşallah bir an önce çekilip gider üzerimizden. Bizim için büyük nimet olduğunu farkına varamadığımız sıradan günlerimize kavuşmak dileğiyle…